Fadi, Puonti Kale;

25,90 

1 varastossa

Ilmainen toimitus yli 80 € tilauksiin!

  • Valmis Monipuoliset toimitustavat
  • Valmis Monipuoliset maksutavat
  • Valmis Laaja valikoima
  • Valmis Kotimainen perheyritys
EAN: 9789523762732 Tuotetunnus (SKU): 9789523762732 Osastot: ,

Kuvaus

Terrorin jäljet

Kale Puontin viides dekkari Fadi vie Pasilan Myrkyn poliisit huumekaupan ja terrorismin syövereihin peitetehtävässä, jossa on tarjolla vain vääriä vaihtoehtoja.

Poliisin haaviin tarttuu taisteluhuumeena tunnettua Captagonia. Tapauksen yhteydessä saadaan tietoa Suomen kautta Venäjälle kulkevasta pillerikaupasta, jota Pohjoismaissa johtaa irakilaissyntyinen, Helsingin Kalliossa parturiliikettä pitävä Fadi Mohammed.

Samainen nimi kummittelee myös supon listoilla. Fadia epäillään osalliseksi Pariisissa vuonna 1982 tehtyyn terrori-iskuun, mutta vuosikymmeniä onnistuneesti matalaa profiilia pitäneen Fadin sisäpiiriin ei niin vain ujuttauduta keräämään todisteita. Tehtävään tarvitaan soluttautuja.

Viidennessä Pasilan Myrkky -dekkarissa rikosylikonstaapeli Kaartamon ryhmästä värvätään poliiseja mukaan operaatioon, jonka peitemieheksi joutuu keltanokka Ali Yasin. Vastapelurina on Fadi Mohammed, kokenut tappaja ja huumekauppias mutta myös perheenpää ja isoisä, jonka mieltä painaa katumus.

KIRJAILIJAKale Puonti
KANSIPerttu Lämsä
GENRETDekkarit ja jännitys Kotimainen kaunokirjallisuus Uutuus
ISBN9789523762732
ILMESTYMISPÄIVÄ09.01.2023
SIDOSASUKirja,Sidottu
SARJAPasilan Myrkky 5
SIVUMÄÄRÄ271
KOKO (MM X MM)133 x 211
KIRJASTOLUOKKA84.2
Bazar