Hullu kuningas puussa O’Brien, Flann
32,90 €
Hullu kuningas puussa on säädyttömän hauska katsaus irlantilaiseen kirjallisuuteen ja kulttuuriin. Nuori, laiska ja yleensä päihtynyt opiskelija asuu kärttyisän setänsä luona Dublinissa. Kun hän ei ole vuoteessaan (jossa viettää suurimman osan ajastaan) eikä lukemassa hän kirjoittaa pahankurista romaania Dermot Trellisistä, kakkosluokan kirjailijasta, jonka henkilöhahmot kapinoivat luojaansa vastaan ja janoavat kostoa. Hyvitykseksi surkeasta tekstistä nämä irlantilaisen mytologian hahmot muun muassa huumaavat hänet nukkuessaan ja pudottavat katon hänen niskaansa.
Hullu kuningas puussa on ratkiriemukas ja kekseliäs romaani, joka on avannut aivan uusia näkymiä siihen, mitä kirjallisuudessa voi tehdä. Sillä on ollut valtava vaikutus seuraaviin kirjailijapolviin. Todellinen modernin irlantilaisen kirjallisuuden mestariteos. Teoksen on suomentanut Kristiina Drews. Suomalaisen laitoksen alkusanat on kirjoittanut Jyrki Vainonen.
1 varastossa
Ilmainen toimitus yli 100 € tilauksiin!
- Monipuoliset toimitustavat
- Monipuoliset maksutavat
- Laaja valikoima
- Kotimainen perheyritys
Kuvaus
Dublinilainen Flann O’Brien (oik. Brian O’Nolan, 1911-1966, kirjoitti myös nimimerkillä Myles na Gopaleen) opiskelli Dublinin University Collegessa ja toimitti opiskeluaikanaan Blather-nimistä lehteä. Valmistuttuaan hänestä tuli valtion virkamies, jollaisena hän toimi kirjailijantyön ohessa elämänsä loppuun saakka. O’Brienilta on aikaisemmin suomennettu romaani Kolmas konstaapeli (1988, suom. Kristiina Drews).
Lisätiedot
| Paino | 0,4 kg (kilogramma) |
|---|---|
| Mitat | 22 × 15 × 3 cm (senttimetri) |












