Silmät Kännö, Heikki
34,90 €
”Elävän ihmisen erottaa kuolleesta katse.”
Palkitun kirjailijan pyörryttävä juonikudelma, jossa sukelletaan toisen maailmansodan jälkeisen Pariisin älylliseen ja taiteelliseen kuohuntaan.
Miehitetyssä Pariisissa teinipojat luikkivat öisillä kujilla ja murtautuvat antiikkikauppaan. Lucien Demeny löytää pölyisten tavaroiden joukosta suuren, lukolla varustetun muistikirjan. Sen ensimmäiseltä sivulta häntä katsovat silmät, jotka tuntuvat näkevän hänen synkimmän salaisuutensa.
Sodan päättymisen päivänä Lucienin palvoma tanssijataräiti katoaa. Isän mukaan äidin oli mentävä maan alle sen vuoksi, mitä tämä teki vastarintaliikkeen vakoojana.
Nuorukaisena Lucien tempautuu sodanjälkeisen Pariisin älylliseen ja taiteelliseen kuohuntaan. Hän tutustuu Jean-Paul Sartreen, Simone de Beauvoiriin ja erikoiseen näkijään, Alberto Giacomettiin. Kirjailijaksi haluavan Lucienin mielessä kamppailevat kunnianhimo, pakkomielle ja syyllisyys. Mystisen muistikirjan vaikutus häneen kasvaa vähitellen ja muuttuu lopulta koko elämää hallitsevaksi kiroukseksi.
2 varastossa
Ilmainen toimitus yli 100 € tilauksiin!
- Monipuoliset toimitustavat
- Monipuoliset maksutavat
- Laaja valikoima
- Kotimainen perheyritys
Kuvaus
Kustantaja: WSOY
Julkaisu: 18.09.2026 (Kovakantinen kirja)
Sivumäärä: 482 s. (Kovakantinen kirja)
Kategoria: Kotimainen kauno
Kirjastoluokka: 84.2 – Suomenkielinen kertomakirjallisuus
EAN: 9789510520482 (Kovakantinen kirja)
Aihe: Moderni kirjallisuus ja nykykirjallisuus
Kirjailija: Heikki Kännö
Kannen suunnittelija: Ville Laihonen
Lisätiedot
| Paino | 0,56 kg (kilogramma) |
|---|---|
| Mitat | 22 × 14 × 4 cm (senttimetri) |












